Mentoring

[update: 11.2021]

Na chwilę obecną, do odwołania, nie przyjmuję nowych osób na mentoring.

– – – – – –

[update: 25.01.2021]

UWAGA! UWAGA! Ze względu na ilość osób oczekujących na miejsce na mentoring, w tym momencie nie jestem w stanie zapewnić czy osoby zapisane po 25.01.2021 r. mogą liczyć na miejsce przed wrześniem/październikiem 2021 roku.

Jeśli potrzebujesz pomocy krótkookresowej, materiałów na start, wsparcia na start lub od czasu do czasu – sugeruję umówić się na pojedyncze konsultacje. Tam możemy przegadać dostępne opcje. Zazwyczaj mam trochę dostępnych terminów na spotkania w ciągu tygodnia.

Jeśli szukasz kogoś na stałe, cykliczne regularne spotkania – możesz wypełnić ankietę dla oczekujących na mentoring, ale niestety musisz uzbroić się w cierpliwość, bo czas oczekiwania może wynieść więcej niż pół roku. Oczywiście istnieje szansa, że wyniesie mniej. Nie wiem ile spośród osób oczekujących aktualnie na liście nadal jest zainteresowanych.

A więc interesuje Cię mentoring? 

Ogólnie powiem tak: przed podjęciem mentoringu zdecydowanie polecam umówić się na przynajmniej jedną konsultację ze mną. Może być nawet darmowe, 15-minutowe spotkanie na start.

Uwaga na start: w zależności od okresu, czas oczekiwania na miejsce może być różny. Jeśli potrzebujesz wsparcia już teraz naprawdę zapraszam na konsultację. Może będę w stanie coś podpowiedzieć nawet na czas oczekiwania na miejsce.

Od razu informuję, że mentoring wyceniam baaardzo indywidualnie, w zależności od potrzeb danej osoby, rodzaju współpracy, itp. 

Rodzaju współpracy? 

Tak. Ponieważ współpracuje na bardzo wiele sposobów. Zarówno mentoring oparty o spotkania (nawet 2 razy w tygodniu), jak i mentoring, gdzie komunikujemy się wyłącznie poprzez Przestrzeń współpracy. 

Przestrzeń współpracy? 

Każda osoba, będąca pod moją “opieką”, dostaje swoją własną przestrzeń w ramach Notion.

Tu lądują notatki ze spotkań, indywidualne ustalenia, materiały do nauki, itd. 

Forma współpracy?

Tylko i wyłącznie spotkania online.

Kiedy? 

Zależy. 

Jeśli umawiamy się na stałe spotkania – rezerwuje dla Ciebie termin w kalendarzu. Widzimy się zawsze w tym terminie. 

Jeśli umawiamy się na współpracę poprzez Przestrzeń współpracy, a spotkania od czasu do czasu – w przestrzeni masz link do kalendarza, z którym możesz zarezerwować termin u mnie, kiedy tylko będziesz potrzebować.

Jak? 

Wg preferencji. Domyślnie Zoom, ale może być i Google Meet czy Skype. Wszystkie narzędzia, które umożliwiają kontakt + współdzielenie ekranu. 

Sesje live-coding poprzez Codepen.

Płatność? 

Do ustalenia między nami. Preferuje płatność z “góry”. Umawiamy się np. na min. 3h / miesiąc. Płacisz za nie. Jeśli grozi nam przekroczenie tej ilości godzin – informuję Cię o tym i Ty decydujesz czy przekraczamy (co pokryjesz wraz z następną fakturą) czy np. robimy sobie jedno spotkanie mniej, zwalniamy albo wchodzimy nieco na zakres godzin, które opłacisz przy następnej fakturze. Wszystko jest do dogadania.

Przy lżejszych współpracach, typu: 1-2 h / miesiąc możemy umówić się na płatność z dołu. 

Wystawiam faktury. 

Stawki? 

Zależne od ilości godzin. 

Aktualne stawki dla mentoringu [per miesiąc]

 • ≤ 3 h = 119 zł / h brutto
 • 3,5 – 6,5 h = 109 zł / h brutto
 • 7 – 8,5 h =  99 zł / h brutto
 • ≥ 9 h = 89 zł / h brutto

Dopłata za każdą dodatkową godzinę: 119 zł / h brutto.

Stawki nie są stałe. Na pewno z miesiąca na miesiąc będą rosły. Jeśli rozpoczynam z kimś współpracę, daję mu gwarancję stałości stawek na min. 3 lub 6 miesięcy. Nawet jeśli rosną – ta osoba nadal płaci tyle samo per godzinę.

Co się wlicza w te godziny?

 • czas spotkań,
 • czas przygotowania notatek po spotkaniu (średnio ok. 20 minut), 
 • czas przygotowania do spotkań  (średnio ok. 30 minut), 
 • czas spędzony na code review, 
 • indywidualne materiały, przygotowane specjalnie dla danej osoby.

Od razu dodam, że mam pewną bazę materiałów, z której staram się korzystać. Płacisz tylko, jeśli przygotuje coś w odpowiedzi na Twój indywidualny problem, zapotrzebowanie. Większość materiałów publikuje w ramach Platformy subskrypcyjnej. Czasu ich przygotowania nie wliczam w czas indywidualnej współpracy. 

Przykłady współpracy?

Standardowa

Najczęściej mentoring sprowadza się do regularnych spotkań (np. raz w tygodniu). Po każdym spotkaniu dostajesz ode mnie notatki, zadania, materiały. Na spotkaniach rozmawiamy o Twoich postępach, problemach, blokadach. Omawiamy wyniki code review, uwagi co do kodu, kolejne kroki. Czasem robimy live-coding. W zasadzie, w dużej mierze to Ty decydujesz, co jest tematyką spotkania. 

Oczywiście na starcie określamy indywidualną ścieżkę nauki. Ale jest ona w pełni modyfikowalna w zależności od Twoich potrzeb. 

Cena zależna od ilości godzin. Dajmy na to – taka standardowa współpraca to: 

 • spotkania co tydzień (przy czterech spotkaniach w ciągu miesiąca, czasem wypada pięć) = 4 x 45 minut = 3h
 • przygotowanie + notatki wysyłane po spotkaniu = 4 x 30 minut = 2h
 • code review, materiały, zadania przygotowane indywidualnie dla mentee = średnio 1h miesięcznie

Razem: 6h 

6 h x 109 zł brutto = 654 zł / miesiąc

To jest przykładowa/przybliżona kalkulacja. Stawki zależnie od okresu mogą się różnić. Każdą współpracę wyceniam indywidualnie. 

Dodam, że jeśli np. chodzi tylko i wyłącznie o spotkania, support, bo ktoś np. bazuje na własnych materiałach (albo uczestniczy w innym kursie, bootcampie, programie), to ograniczamy się do 3,5 h zamiast 6h, co jest równe 3,5 * 109 zł / brutto = 381,50 zł brutto / miesiąc

Lekka

Współpracujemy i komunikujemy się poprzez Przestrzeń współpracy. Raz na jakiś czas (np. raz w miesiącu) spotykamy się online (bądź nie spotykamy się w ogóle – takie współprace również prowadzę). Chodzi Ci bardziej o to, żebym pomagała Ci w momentach i rzeczach, które Cię blokują. Z większością mierzysz się sam(a). Dostajesz ode mnie zadania, uwagi, materiały. Oczywiście code review.

Przy czym od razu umawiamy się na określoną liczbę godzin, np. 3-4 h miesięcznie. W ramach tych godzin wliczamy wszystkie spotkania, czas spędzony nad materiałami dla Ciebie, code review, odpowiedzi na pytania, itd. Jest to taki “lekki” support. 

3 h / miesiąc = 3 * 119 zł brutto = 357 zł brutto / miesiąc

4 h / miesiąc = 4 * 109 zł brutto = 436 zł brutto / miesiąc

Płacisz per wykorzystane godziny. W momencie, jeśli grozi nam przekroczenie – Ty decydujesz, czy przekraczamy tą wartość czy czekamy aż “licznik” się “zresetuje” i pójdzie to na poczet kolejnego miesiąca.

W jakich przypadkach szczególnie polecam mentoring u mnie? 

 • kierunek: Front-end – gdzie spędziłam najwięcej lat komercyjnie,
 • kierunek: Web Development (ale z Node JS na Back-endzie),
 • nauka JavaScriptu,

Naprawdę, naprawdę mocno polecam Ci umówić się najpierw na konsultację! Choćby darmową! Ustalimy czy i jak jestem w stanie Ci pomóc na Twojej ścieżce!

Prowadzę zarówno osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki, jak i pracują w branży, np. jako Back-end developerzy (Front-end również). 

Czym mentoring nie jest?

Indywidualnym kursem online. 

Jeśli potrzebujesz materiałów, ogólnej ścieżki nauki Front-endu, zapraszam na Platformę subskrypcyjną

Dla kogo mentoring może być dobrym pomysłem?

Tak naprawdę dla każdego, kto chce się uczyć programowania. Powiem wprost: opieka mentora, praca 1:1 ma potężne plusy. 

Kiedy może Ci się najbardziej przydać? 

 • kiedy zależy Ci by Twoja nauka postępowała szybciej,
 • może jesteś w trakcie lub po innym kursie/programie/bootcampie, potrzebujesz dodatkowego supportu, przygotowania do pracy,
 • przygotowujesz się do rekrutacji albo jesteś już nawet w trakcie, potrzebujesz wsparcia,
 • rozpoczęłaś/rozpocząłeś już swoją pierwszą pracę (np. jako Front-end developer), jest hard-core’owo, potrzebujesz dodatkowego wsparcia w tym pierwszym okresie, (może uzupełnienia jakichś luk, które właśnie odkryłaś/odkryłeś?).

Mentoring i tylko mentoring? 

Mam wrażenie, że dużo osób wpada w dwie skrajności:

 • wszystko jest w sieci, nauczę się sam(a), nie potrzebuje niczyjego wsparcia!
 • mentoring, mentoring i tylko mentoring, nie wpadnę na konsultację, potrzebuję Cię na jakiś okres, full time. 

To ja tylko powiem, że pomiędzy bielą a czernią jest dużo szarości. I szarość nie jest zła 😉 

Możesz uczyć się samodzielnie, ale wyjaśnienie pewnych kwestii na starcie może dać Ci niezły kick-off. Albo na odwrót – zawrócić ze ścieżki, którą błędnie obrałeś (np. na podstawie komentarzy w Internetach). 

Jedna uniwersalna zasada: jak ktoś mówi, że coś zadziałało – nie oznacza to “złotej reguły”, itp. Oznacza to mniej więcej tyle: “coś zadziałało w moim przypadku”. W Twoim może totalnie nie zadziałać i nie oznacza to, że z Tobą jest coś nie tak. Na 1 historię sukcesu możesz znaleźć 99 porażek. Porażek osób, trzymających się tej samej ścieżki. 

Uwielbiam jak ktoś mówi, że prawdziwy programista to samouk. Niektórzy tutaj potrafią się rozpędzić do tego, że uczył się wyłącznie z surowej dokumentacji, bez żadnych kursów online, video na Youtube, itp. No tak, w sumie prawda. Bo kiedyś nie było takiego wyboru! Nie miał wyjścia. Ty masz. Ogólnie, taka uniwersalna rada, nie tylko w nauce programowania: słuchaj innych, ale nie podążaj ślepo za tym, co mówią. Nikt nie wie lepiej czego potrzebujesz od Ciebie samego. 

I tak mamy osoby, które w moment zapamiętują i rozumieją to, co usłyszą; osoby, które lepiej zapamiętują robiąc czy przepisując coś; osoby, które lepiej rozumieją widząc coś; Każdy ma swój styl uczenia się. Także programowania. Żeby nie było, nie mówię, że praktyka nie jest tu najlepsza – jest. Ale żeby zacząć coś robić możesz równie dobrze zajrzeć do dokumentacji, obejrzeć video na dany temat czy przerobić kurs.

Masz jakieś pytania w temacie mentoringu, których nie ujęłam tutaj? Skontaktuj się ze mną na jeden ze sposobów opisanych w zakładce Kontakt lub umów darmowe spotkanie bądź rozmowę telefoniczną tutaj: Darmowe, 15-minutowe spotkanie? 

Chcesz zarezerwować swoje miejsce?